Ren’Py Çeviri Nasıl Yapılır?

Ren’Py Çeviri Nasıl Yapılır?
Öncelikle Ren’Py Nedir Onunla Başlayalım:

Ren’Py, dünyanın dört bir yanından binlerce içerik oluşturucu tarafından kullanılan, Bilgisayarlarda ve Mobil cihazlarda çalışan etkileşimli görsel bir roman motorudur.

Yüklemeniz Gereken Bazı Şeyler:

Sublime Text veya Notepad++: Çeviri dosyalarını açan program: İndirme bağlantılarını Google arama motorunda bulabilirsiniz.
(Kullanımı: Oyun adı/game/tl/turkish(veya sizin seçtiğiniz başka bir isim) içerisinde ki dosyaları Sublime Text veya Notepad++ ile açıp çeviriye başlayabilirsiniz.)

Ren’Py SDK: Çevirileri oluşturacak ana program: İndirme bağlantılarını Google arama motorunda bulabilirsiniz.
(Kullanımı: İndirdikten sonra çıkardığınız dosyaları bir yere kaydedin, daha sonra oyunu klasör olarak içine atın. Daha sonra programı açıp çevirileri oluşturmaya başlayabilirsiniz.)

UnRen: Şifrelenmiş oyun dosyalarını açmaya yarayan eklenti: Tıkla İndir
(Kullanımı: Oyunun bulunduğu klasörün içine atın daha sonra UnRen.bat’ı açıp istediğiniz dosyaları çıkartırın. Önerimiz girdiğiniz zaman önce 1’e basmanız sonra çıkan soruya y harfine basarak geçmeniz sonra tekrar 1’e basmanız ve 2’ye basarak bu işlemi bitirmeniz. Çıkardıktan sonra eğer .rpa dosyaları varsa silmeyi unutmayınız.)

UnRpyc: UnRen’in açamadığı dosyaları açmaya yarayan eklenti: Tıkla İndir
(Kullanımı: Oyun adı/game’in içine atın daha sonra oyunu açın kırılmayan rpyc dosyaları kırılmış olacaktır. Daha sonra rpyc dosyalarını silmeyi unutmayın.)

Peki Neler Çevrilebilir?

Ren’Py, görsel romanların çevirisi için kapsamlı bir çerçeve içerir. Çevrilebilecek üç ana tür şey vardır:

Diyaloglar

Satırların bölünmesi, birleştirilmesi, çıkarılması ve yeniden sıralanması için bir hüküm dahil olmak üzere komut dosyasının ana diyaloğu çevrilebilir.

Menüler ve Arayüzler

Tüm arayüz metinleri çevrilebilir.

Resimler ve Dosyalar
Bir dil seçildiğinde kullanılan varyant görüntüleri ve diğer dosyaları eklemek mümkündür.

Peki Çeviri Dosyaları Nasıl Oluşturulur?

Oyun dosyalarının tamamen çıkartıldığına emin olun (game klasörünün içinde .rpy tarzı dosyalar eğer yoksa çıkartmamışsınız, UnRen ile çıkartın.), oyun klasörünü Ren’Py klasörüne atın daha sonra Ren’Py Launcher’ı açarak ve “Çevirileri Oluştur” seçilerek çeviri dosyaları oluşturulabilirsiniz. Ren’Py Launcher, sizden oluşturulacak dilin adını isteyecek ve ardından çeviri dosyalarını oluşturmaya veya güncellemeye başlayacaktır.

Çeviri dosyaları, oyun klasörünün içinde olan “tl” adlı klasörün içinde bulunur. Örneğin, Ren’Py’nin kendi oluşturduğu Eğitim projesinin bir çevirisini oluşturursanız, çeviri dosyaları tutorial/game/tl/turkish(veya sizin seçtiğiniz başka bir isim) altına yerleştirilecektir.

Peki Çeviri Nasıl Yapılır?

Bir dil için çeviriler oluşturduğunuzda, Ren’Py her bir çeviri birimine karşılık gelen bir çeviri ifadesi oluşturacaktır. Yukarıdaki komut dosyasını çevirirken, Ren’Py şunları oluşturacaktır:


# game/script.rpy:95
translate piglatin start_636ae3f5:
    # e "Thank you for taking a look at the Yetişkin Oyunlar translation guide."
    e ""

Bu, oluşturulan dosyaları düzenleyerek çevrilebilir. Bitmiş bir çeviri şöyle görünebilir:


# game/script.rpy:95
translate piglatin start_636ae3f5:
    # e "Thank you for taking a look at the Yetişkin Oyunlar translation guide."
    e "Yetişkin Oyunlar çeviri kılavuzuna göz attığınız için teşekkür ederiz."

 

Peki Biz Şimdi Çeviriyi Yaptık Nasıl İngilizce Dilinden Türkçe Diline Çevireceğiz Oyunu?

tutorial(veya başka bir oyun ismi)/game/ klasörüne eklemeniz gereken bir dosya var, bu dosyayı game klasörüne ekledikten sonra oyunu açtıktan sonra oyun tamamen Türkçe olur.

Uyarı: Eğer yaptığınız dil dosyasının ismi “turkish” değilse oyun hata verecektir. İçini açıp yaptığınız dil dosyasının ismini yazın.

Eklemeniz Dosya:

Tıkla İndir

Eğer bu yazılanları eksiksiz biçimde yaptıysanız, oyunu tekrardan açtığınızda oyunu çevrilmiş biçimde oynayabilirsiniz. Bir sonraki konumuzda görüşmek üzere, hoşça kalın…